GenelTurizmÜrgüp

KAPADOKYA’NİN İLK GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASINI ALAN OTEL YUNAK EVLERİ OLDU

KAPADOKYA’NİN İLK GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASINI ALAN OTEL YUNAK EVLERİ OLDU

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm kriterleri yerine getiren otel ve restoranlara sağladığı “Güvenli Turizm Sertifikası” nı alan Kapadokya’daki ilk otel Ürgüp ilçesinden Yunak Evleri tesisi oldu.
Lloyd Register tarafından denetlenen Yunak Evleri, tüm kriterleri başarılı bir şekilde yerine getirerek ve uygulayarak bu sertifikayı almaya hak kazanan ilk otel ünvanını aldı.
Kriterlerin içerisinde sosyal mesafe kuralları, tüm departmanlar için oluşturulan hijyen kuralları, personel eğitimi, mutfak prosedürleri, covid19 acil eylem planları, ilaçlama, kalibrasyonlar, tesis dezenfektasyon krokileri, oda ve tesislerin temizlik talimatları ve uygulanmaları, mal kabul- stoklama, depo kontrolleri, havuz ve spa tesislerinin denetlenmesi, araçların hijyen kuralları gibi toplamda 132 madde bulunuyor.
OTELLERİMİZDE TESİSLERİMİZDE AĞIRLAMAK İÇİN SABIRSIZLANIYORUZ.
Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm kriterleri yerine getirerek Kapadokya’da ilk “Güvenli Turizm Sertifikası” nı Ürgüp ilçesinde bulunan Yunak Evleri’nin almasından ötürü tebrik ve teşekkür ziyaretinde bulundu.
Başkan Aktürk; Öncelikli olarak tesisimizin bu almış olduğu, öncelik etmiş olduğu Güvenli Turizm Sertifikasından dolayı kendilerini tebrik ediyoruz. Bizler Ürgüp Turizmini hayat normalleştikten sonra tekrar insanların seyahat planlamasında, Turizme dair planlamasında öne çıkarmak adına bu sertifikanın önemini daha önce vurgulamıştık. Bu vesile ile de ilçemizde şu ana kadar 11 farklı başvuru var bu sertifikaya inşallah en kısa sürede onlarda bu sertifikayı aldıktan sonra insanlar hem Ürgüp’e dair hem Kapadokya’ya dair planlamalarını çok daha rahat çok daha güvenli bir şekilde yapabilirler. Biz onları bölgemizde ve özelliklede bu güvenli seyahat yapabilecekleri otellerimizde tesislerimizde ağırlamak için sabırsızlanıyoruz.
1 Haziran itibari ile yeni kontrollü sosyal hayat dediğimiz normalleşme adımlarıyla beraber ilçemizde de yavaş yavaş hareketlenmeler başlamış bulunmakta. Özellikle hafta sonları çevre illerimizden iç turizm anlamında bir seyahat eden insanları görmüş bulunuyoruz. Bu bize bir umut veriyor aynı zamanda da Allah izin verirse ayın on beşinden itibaren 40 ülkeye başlayacak olan yurt dışı uçuşlarla beraberde yavaş yavaş yurt dışı misafirlerimizi almaya başlayacağız diye düşünüyorum. Ürgüp gene, inşallah hem Kovidi atlatacağız, atlatmakla beraberde turizmde istediğimiz seviyeye en kısa sürede geleceğiz diye düşünüyorum.

ABDULLAH İNAL
YUNAK EVLERİ GENEL KOORDİNATÖRÜ.
Yunak Evleri Genel Koordinatörü Abdullah İnal; Bakanlığımızın otellere yönelik uygulamış olduğu Güvenli Turizm Sertifikası’nı almaya hak kazanan Kapadokya’daki ilk otel olduğumuz için gerçekten çok gururluyuz. Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un talimatıyla hazırlanan bu belge haberini ilk duyduğumuz gün hemen hazırlıklarımıza başladık. Zaman kaybetmemek için tüm kriterleri yerine getirme çabalarımız ilk gün başlamıştı. 1.5 ay gibi bir süreçte talimattaki tüm kriterleri yerine getirerek bugün itibari ile bu belgeyi almaya hak kazandık.
Belgeyi almak için tesislerin toplamda 132 kriteri yerine getirmesi gerekiyor. Birçok madde zaten otelimizin normal akış içerisinde uygulamış olduğu maddelerden ibaret. Kriterlerin bir çoğu tesis içerisindeki belgelendirme, tasdik etme, eğitim, derecelendirme, hijyen talimatları, görevlendirme gibi prosedürler. Bazı maddelerde çok zorlandık. Özellikle denetim esnasında tüm çalışanlarımız ile birlikte büyük bir emek sarf ederek bütün maddeleri yerine getirdik. Aslında bizler de bu sertifika sayesinde birçok yeni bilgi edindik. Özellikle talimatlar, eğitimler ve protokoller tesislerimizin alt yapısını nasıl oluşturabileceğimiz konusunda bizlere olumlu manada geri dönüşü oldu. Otel işletmeciliğinin sadece satış pazarlama ve yönetimden ibaret olmadığını bir kez daha tescil etmiş olduk. Tesis alt yapı kurma ve yönetme açısından daha bilgili bir duruma geldik.
Bu belgenin çok önem arz ettiğini birkaç açıdan düşünüyoruz. Öncelikle hem çalışanlarımızın hem misafirlerimizin tüm hijyen kurallarını yerine getirmenin rahatlığı üzerimizde oluştu. Herkesin içi rahat olsun. Bu tesis artık bakanlık tarafından onaylanan ve sürekli denetlenen bir otel haline geldi. Yönetmeliğe göre bakanlığımız tesislere gizli misafir göndererek denetim yapacak. Akreditasyon şirketleri de aynı zamanda bu belgeye almaya hak kazanmış tesisleri her ay denetleme yapacak. Bu çok güzel bir olgu. Çünkü artık biliyoruz ki tesisimizin yetkili merciler tarafından sürekli gözetim ve denetim altında. Bu belge ile birlikte artık misafirlerimiz gönül rahatlığı ile otelimizi tercih edeceğini düşünüyoruz.
Bir diğer önemli husus ise birlikte çalıştığımız bazı turizm acenteleri bizlerden bu belgeyi alıp almayacağımızı sormaya başlamıştı. Muhtemelen bu acentelerin turist getireceği ülkedeki tur operatörleri, tesislerin Güveli Turizm Sertifikasını misafirlerine göstererek Türkiye’yi tercih etmeleri için ikna etmeye çalışıyorlar. Bizler de bunun bir parçası olabilirsek, ne mutlu bize. Ülkemizdeki tesisler temizlik ve tedbirler konusunda gerçekten diğer ülkelerden daha ön planda. Bu belgeyi alarak da temizlik ve tüm diğer tedbirlerimizin güvencesini pekiştirmiş olduk. Son olarak da çok yakın bir zamanda tüm online satış kanallarının bu belgeye sahip olan otelleri ön plana çıkaracağını düşünüyoruz. Bu portallar muhtemelen çok yakın bir zaman içerisinde tatilcilerin tesis filtrelemelerini yaparken Güvenli Turizm Sertifika ikonlarını koyacağını düşünüyoruz. Tatil planı yapan yerli ve yabancı kitlenin de bu ikonlara göre hangi otelin belgeli olup olmadığını görecek ve tercih anlamında bu otelleri seçeceğine inanıyoruz.
Kapadokya’nın ilk Güvenli Turizm Sertifikasını almamızdan dolayı gece gündüz emek sarf eden tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close